Uživatel nepřihlášen
Alovy blo(_!_)gy
RSS kanál blogu
Píše: Alphonse800 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Alovy blo(_!_)gy

Recenze: The Walking Dead: Season Two - Celkové hodnocení

Úterý 2.9.2014 15:59 - Autor: Alphonse800
To se mi líbí

Recenze: The Walking Dead: Season Two - Celkové hodnoceníTak jsem se konečně dočkal. Vyšla poslední epizoda druhé sezóny a právě to byla ta správná chvíli si toto pokračování úspěšné adventury konečně pořídit. Vyplatilo se dlouhé čekání? Čtěte dále.

Epizodické (ne)vydávání

Nejdříve než začnu hodnotit samotnou hru, chci vyjádřit svůj postoj k modelu epizodického vydávání, kterou studio Telltale Games zvolilo. Narovinu musím konstatovat, že je to cesta do pekel, neboť od vydání první epizody do té poslední, už uplynulo těžko uvěřitelného tři-čtvrtě roku (!) a to je příliš dlouhá doba s ohledem na relativní krátkost jednotlivých epizod i množství postav, jejichž jména si už nebudete zkrátka pamatovat. Připomíná to číst napínavou knihu, kterou v tom nejlepším zahodíte do kouta a vrátíte se k ní po dvou měsících, s tím, že to uděláte hned několikrát. Kazí to zážitek, tříští kontinuitu, unikají souvislosti. Pokud vývojáři zvolí stejný model i u svých budoucích titulů, budu donucen opět s koupí počkat na vydání poslední epizody jako v tomto případě, protože kazit si tak zážitek určitě nechci.

Don't cry little girl, because I do too.
Don't cry little girl, because I do too.

Malá dívka proti všem

Sedím, koukám na závěrečné titulky, slzy na krajíčku. Telltale to znovu dokázalo. Přestože jsem zpočátku pochyboval, zda volba malé Clementine jakožto hlavní postavy celé druhé sezóny nebyla chybou, minimálně poslední dvě epizody tyto pochyby vyvrátili. Přitom úvodní seznamovací kolečko, které se protáhne, až do třetí epizody ve Vás může vzbuzovat otázky typu: „Bude se už něco zásadního konečně dít?“a „kam tohle směřuje, mají postavy nějaký cíl?“. Je pravdou, že autoři se v druhé sezóně drželi spíše při zemi a všechny karty vsadili na prosté přežití skupiny a vztahy mezi jednotlivými charaktery, ovšem hlavním trumfem je právě samotná Clementine.

Emoce jsou patrné na první pohled
Emoce jsou patrné na první pohled
Všudepřítomní chodci jsou stálé nebezpečí
Všudepřítomní chodci jsou stálé nebezpečí

Ta funguje jako takový pomyslný tmel celé skupiny přeživších, bez níž by se mezi sebou pravděpodobně dávno pozabíjeli. Ovšem, aby, jste si nemysleli, že její milý kukuč je lékem na všechno, nenechte se zmýlit. Byť jí předchozí události a hlavně vztah s Leem z první sezóny hodně zocelil, je to pořád malá holka, na kterou tak ostatní přirozeně pohlíží. Její psychická vyzrálost je zkrátka příliš málo na to aby mohla zachránit všechny, na kterých jí záleží a vaše volby, které za ní učiníte jakbysmet.

Iluze volby

Už předchozí sezóna vynikala nad konkurencí systémem morálních voleb, který dovolil hráčům určit, kdo bude žít a kdo zemře, je však nutno si uvědomit, že základní kostra příběhu je neměnná. Pokud zachráníte jednoho, neznamená to, že nemůže nezemřít později. Co řeknete či neřeknete, ovlivňuje hlavně to, jakým způsobem se s vámi ta konkrétní postava bude bavit, nic víc. Skutečná volba, která vygraduje do jednoho z pěti konců, se nachází až v posledních deseti minutách hry. Občas narazíte na nějaký ten quick time event, hlavně při konfrontaci se všudypřítomnými zombíky, kteří ukončí váš život poměrně rychle, pokud ho zkazíte. Je to jedna z mála chvil, kdy vyvíjíte nějakou aktivitu než jen sledování pohybujících se obrázků a klikání na odpovědi. Kdyby tvůrci zapracovali, že vaše volby budou mít dalekosáhlejší důsledky, určitě by tím podpořili znovuhratelnost, která je takřka nulová.

Životem či smrtí jednotlivých postav si nemůžete být nikdy jistí
Životem či smrtí jednotlivých postav si nemůžete být nikdy jistí

Komiks v pohybu

Co určitě upoutá pozornost je grafické zpracování, které přes svou jednoduchost věrně evokuje svou komiksovou předlohu, byť animace postav by mohli být rozhodně lepší. V tomto ohledu se hra oproti předchůdci nikam neposunula. Pokud bych mohl porovnávat s The Wolf Among Us, který vycházel paralelně s TWD, připadalo mi, že tam si grafici a animátoři dali více záležet, ale to je pouze můj subjektivní dojem.

...
Délka: ...
The Walking Dead: Season Two - Accolades trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Přes určité výtky, které jsem už zmiňoval v předchozích odstavcích, jsem si hrání The Walking Dead: Season 2 poměrně užil a byl jsem ochoten odpustit i občasné nelogické situace či chování postav. Váš zážitek ze hry též hodně ovlivňuje, zda hrajete jednotlivé epizody s měsíčními prodlevami, protože musíte čekat, nebo vyčkáte na vydání všech pěti epizod a zahrajete si je, kdy uznáte za vhodné.

The Walking Dead: The Game na PC, PS3, Xbox 360, PSV, Mac Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
The Walking Dead: The Game
» Více o hře
Líbí se mi
  • Starší Clementine
  • Emoce
  • Tíživá atmosféra
  • Možnost importovat uloženou hru z sezóny 1
Vadí mi
  • Epizodické vydávání
  • Vaše volby jsou opět spíše kosmetické
  • Občasné nelogické chování postav
  • Málo změn oproti první sezóně
Verdikt: V kontrastu s první sezónou nedosahuje takových kvalit, stále se však jedná o velmi nadprůměrnou hru, která by neměla ujít ničí pozornosti.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: The Walking Dead: Season Two - Celkové hodnocení
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
draco666   2x   je smutne ze nieco ako je toto sa dnes povazuje za kvalitnu adventuru...ono sa to skoro neda uz nazvat ani hroudraco666draco6662126    7.9.2014 19:49 draco666

je smutne ze nieco ako je toto sa dnes povazuje za kvalitnu adventuru...ono sa to skoro neda uz nazvat ani hrou

DavidX    Kdo hrál první díl, tak rozhodně nesmí minout díl druhý (pokračování alias Season Three je už taky v plánu! :) . Za sebe bych dal hodnocení spíše 9/10.DavidXdavidx7489    5.9.2014 11:06 DavidX

Kdo hrál první díl, tak rozhodně nesmí minout díl druhý (pokračování alias Season Three je už taky v plánu! :) . Za sebe bych dal hodnocení spíše 9/10.

Arno    Mě štve řeč těla třeba někdo nadává a stojí normálně jako na projevuArnoarno29988    4.9.2014 19:15 Arno

Mě štve řeč těla třeba někdo nadává a stojí normálně jako na projevu

Xapek   1x   Barfilm: Opravdu? Mě právě naopak v první sérii přišla nelogičnost chování postav mnohem horší, například celá druhá epizoda mi přišla naprosto postavená na hlavu.
Každopádně fajn recenze. :thumbup:
Xapekxapek21014
    2.9.2014 18:50
Xapek

Barfilm: Opravdu? Mě právě naopak v první sérii přišla nelogičnost chování postav mnohem horší, například celá druhá epizoda mi přišla naprosto postavená na hlavu.
Každopádně fajn recenze. :thumbup:

Barfilm    Epizodické vydávání musí být zhruba ty 2 měsíce (za kratší dobu epizodu neuděláš) . Telltale to takto dělá od roku 2007 myslím a nevypadá to, že tento způsob změní - přece jenom je to nezávislé studio. Dříve však dělalo normální epizodické click and point adventury, které se dali hrát odděleně (Sam a Max - každá epizoda, jiný případ. Back to the future - co epizoda jiné časové období) .
Se zápory a klady souhlasím. Akorát jsem byl trochu zklamaný díky mnohem nelogičtějšímu chování postav. Je to hra, která stojí za zahrání, ale po dohrání na ní celkem rychle zapomenete - narozdíl od první sezóny. (za mě 6, 5/10)
Barfilmbarfilm13199
    2.9.2014 16:57
Barfilm

Epizodické vydávání musí být zhruba ty 2 měsíce (za kratší dobu epizodu neuděláš) . Telltale to takto dělá od roku 2007 myslím a nevypadá to, že tento způsob změní - přece jenom je to nezávislé studio. Dříve však dělalo normální epizodické click and point adventury, které se dali hrát odděleně (Sam a Max - každá epizoda, jiný případ. Back to the future - co epizoda jiné časové období) .
Se zápory a klady souhlasím. Akorát jsem byl trochu zklamaný díky mnohem nelogičtějšímu chování postav. Je to hra, která stojí za zahrání, ale po dohrání na ní celkem rychle zapomenete - narozdíl od první sezóny. (za mě 6, 5/10)

HALF-LIFEBLAZEN   2x   Opět Alphy nezklamal jen tak dál, docela jsi mě na druhou sezonu navnadil navzdory záporům o kterém všichni mluví.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    2.9.2014 16:19 HALF-LIFEBLAZEN

Opět Alphy nezklamal jen tak dál, docela jsi mě na druhou sezonu navnadil navzdory záporům o kterém všichni mluví.

Semuel   1x   Kvalitní jako vždy.... Gj je tě škoda pro blog, hledej job v časopisu nebo tak.Semuelsemuel7507    2.9.2014 16:03 Semuel

Kvalitní jako vždy.... Gj je tě škoda pro blog, hledej job v časopisu nebo tak.

O autorovi blogu

Alphonse800
Alphonse800
Muž, 26 let, Jesenice (Praha)

↑↑Mám zde svůj blog na Zing.cz - NAVŠTIVTE↑↑

Najdete mě na Steamu:

Najdete mě též na PSN:

Moje PC sestava:

MB   → MSI P55-GD65 socket 1156
GPU → NVIDIA GTX 680 Twin Frozr II 2GB

CPU → Intel Core-i5 750 2.8 GHz přetaktováné 3.6GHz
RAM → 8 GB DDR3 1600 MHz
HDD → OCZ Vertex 3 - 120GB pro OS
Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB pro data
Zdroj → Enermax PRO 82+ 625W
Monitor  → Dell UltraSharp U2412M - LED monitor 24"

Založit herní BLOG