Uživatel nepřihlášen
Alovy blo(_!_)gy
RSS kanál blogu
Píše: Alphonse800 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Alovy blo(_!_)gy

Zaostřeno na: Wolfenstein: The New Order [PC verze] - Návrat legendy? Ani omylem

Čtvrtek 29.5.2014 11:39 - Autor: Alphonse800
To se mi líbí

Zaostřeno na: Wolfenstein: The New Order [PC verze] - Návrat legendy? Ani omylemPojďme se společně vrátit ke hře, která vyšla před několika dny a není to Watch Dogs. Chci se s vámi podělit o své dojmy, které jsem nabyl během hraní, a proč si nemyslím, že je to tak dobrá hra za kterou ji mnozí považují.

Ve stínu hákového kříže

Začněme zápletkou, která je na poměry first-person stříleček vcelku originální. Nacisté, díky ukradeným technologiím vyhrají 2. světovou válku a následně si podmaní celý svět.  To zní super ne? Bohužel pro nás hráče, se vývojáři z Bethesdy nedokázali rozhodnout, jestli hra bude koncipovaná jako parodie ve stylu Hanebný pancharti či Iron Sky nebo vážně zpracovaný pohled na nacistický útlak. Výsledkem je tak podivný kočkopes, kdy jednou se máte (asi) smát, následně oplakat ztrátu některé z postav. Do toho je hra úplně prošpikována tunou klišé prvků ze současných moderních stříleček a naprosto nelogických situací. Příklad uvedu kapitolu v koncentračním/pracovním táboře, kde si téměř před zraky dozorců vyměníte s jiným vězněm uniformu nebo když vás němci zajmou, ale v ruce vám nechají součástku, pro kterou jste původně šli. Scénář je také kapitola sama pro sebe. Nejvíce mi vadili neustálé skoky z místa na místo, téměř bez vysvětlení jak jste se tam vůbec dostali, takže jednou jste v Berlíně, pak skok do Londýna, tu zničíte vlak jedoucí přes Gibraltarský průliv a následně jste v raketoplánu. Nemůžu si pomoct, ale celkově mě příběh nic moc nezaujal.

To, že se jedná o Londýn poznáte jen podle ikonického Big benu.
To, že se jedná o Londýn poznáte jen podle ikonického Big benu.

Postavy, nepostavy

Ruku v ruce s příběhem jdou i hlavní protagonisté, kteří také zůstali na půl cesty. Když pominu B. J. Blazkowicze ležícího po poslední misi již 14 let v polském sanatoriu ve vegetativním stavu, aby se následně zázračně probral a mohl pokračovat v kosení nácků, tak kromě něho a jeho nové lásky Anyi mi skutečně nikdo výrazně nepřirost k srdci. Většina vedlejších postav včetně vůdkyně odboje Caroline Becker je jenom takový komparz, který nemá absolutně žádnou šanci vás nějak výrazně zaujmout a jejich následný osud vám bude srdečně ukradený. Dokonce ani hlavní záporáci nedostanou mnoho prostoru. Wilhelm "Deathshead" Strasse vás úhlavní nepřítel se objeví pouze na začátku a na konci hry a slibně vypadající záporačka Frau Engel si už vystřílela munici v traileru "vlak do Berlína". Za zmínku stojí, že na začátku kampaně se můžete rozhodnout, kterou z postav necháte žít a která zemře a podle toho se trochu jinak odvíjí příběh.

Sympatická polská sestříčka Anya
Sympatická polská sestříčka Anya
Frau Engel je dosti nevyužitá postava
Frau Engel je dosti nevyužitá postava

Technické zpracování

Za co bych vývojářům z Bethesdy lámal ruce je použití nechvalně známého id Tech 5 enginu, který hlavně na PC trpí těmi samými problémy jako hra RAGE. Pokud pomineme zprasenou optimalizaci, kdy na ultra detaily potřebujete skutečně high-end PC s více než 8 GB pamětí RAM, tak se můžete těšit na doskakující textury, špatnou synchronizaci úst s hlasy postav a naprosto podivnou kombinaci HD textur s low-res texturami prostředí někdy z roku 2000 (viz. obrázky). Též nepochopitelné je naprosto neadekvátní požadavek na místo na vašem harddisku, přes 40 GB! Dokonce ani Crysis 3, které předvádí grafické orgie, nepotřebuje tolik místa. Skutečně nechápu, co za důvod mělo zvolení právě tohoto enginu, který dle mého názoru nepatří do roku 2014, neboť neumí dobře využívat potenciálu PC a nenabízí odpovídající kvalitu. Jestli to bylo myšleno jako proti-pirátská ochrana tak ať si to strčí za klobouk, protože já jakožto platící zákazník očekávám odladěnou, dobře vypadající hru.

Je vážně rok 2014?
Je vážně rok 2014?
To si děláte srandu
To si děláte srandu

Gameplay

Abych jenom nekritizoval, přistoupíme k tomu, co se Wolfensteinovi povedlo. Tím je každopádně střelba a pocit z ní. Máte vcelku obsáhlou paletu zbraňového arzenálu, který přiměřeně kope a výsledný efekt co to provede s nácky (robo-nácky, robo-pso-nácky...) je k nezaplacení. Cákance krve, utrhané končetiny a hlavy, je něco, za co se hra rozhodně nestydí. Na výběr máte ze dvou stylů průchodu některými misemi. Jeden je styl tichošlápka, kde zabíjíte výhradně ze zálohy noži nebo pistolí s tlumičem a klasický Rambo styl, kdy popadnete dvě brokovnice do každé ruky a jdete rozpoutat krvavou řež. V lokacích se též nacházejí různé sběratelské předměty jako zlatý poklad, enigma kódy, upgrady zbraní a postavy atd. Právě podle vámi preferovaného stylu hraní se vám odemykají nové perky, takže budete v dané oblasti lepší a lepší. Kvituji s povděkem zapojení starého systému lékárniček a moderní regenerace zdraví, tomu nelze nic vytknout.

,,Cákance krve, utrhané končetiny a hlavy, je něco, za co se hra rozhodně nestydí."

Před každou misí se lze volně pohybovat po základně odboje, kde si můžete prohlížet útržky novin a dozvědět se tak více o fiktivní historii vítězství Třetí říše. Nalézají se zde různé odkazy na starší díly Wolfensteinu i dokonce vtipné pomrknutí na stařičký Wolfenstein 3D v podobě easter-eggu. Jen škoda, že byť se zde nachází vcelku dost postav, tak s žádnou nelze skutečně interagovat a dozvědět se tam o ní něco více.

Tohle nevypadá vůbec zle
Tohle nevypadá vůbec zle

Soundtrack na jedničku s hvězdičkou

Co hru v mých očích vyzdvihuje, je naprosto geniální soundtrack, který perfektně koresponduje s dobou, kterou se tvůrci snažili navodit. Zapomeňte na jakékoliv anglické texty, tady frčí hlavně němčina, a i když tento jazyk zrovna nemusím, tak přezpívání známých šlágrů německými zpěváky mi zkrátka sedlo. Právě soundtracky jsou i součástí sběratelských předmětů a přehrát si je pak můžete v menu hry. Rozhodně si pusťte video pod textem a sami ohodnoťte.

Slova na závěr

Proč jsem neudělal, z tohoto článku recenzi ptáte se? Zaprvé proto, že si myslím, že recenzí na tuto hru už vyšlo dostatek a hlavně kdybych měl hru hodnotit podle prvního dojmu, jaký na mě Wolfenstein: The New Order (PC verze) udělal, musel bych hodnotit známkou maximálně 4/10, až tak mě hra zklamala. Důstojný nástupce? Dejme tomu. Lepší než předchozí díly? Nemyslím si. Nevím čím to je, že recenzenti si hru tolik pochvalují. Asi proto, že hráli konzolovou verzi, kde se technické chyby neobjevují, nebo je v současnosti velký hlad po hrách z druhé světové války? Výsledný dojem je průměrná střílečka, průměrný příběh o pomstě, průměrné postavy, prostě průměr. Často jsem byl za svůj názor v diskuzích slovně urážen, hlavně pak lidmi co hru hráli na konzolích, tudíž se jich moje výtky k PC verzi často ani netýkali. Proto chci majitele konzolových verzí požádat, aby se vyjadřovali výhradně k tomu, co mají všechny verze společné. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil, dejte palec a zanechte svůj komentář do diskuze.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Zaostřeno na: Wolfenstein: The New Order [PC verze] - Návrat legendy? Ani omylem
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Semuel   2x   Alphy ty jsi mi zkazil zábavu...Musel jsem se zabavit když ty jsi jel chlastat a grilovat :D No nic tak už jsi zpět tak nechám POSPILEHO odpočívat v pokoji :DSemuelsemuel7507    31.5.2014 23:25 Semuel

Alphy ty jsi mi zkazil zábavu...Musel jsem se zabavit když ty jsi jel chlastat a grilovat :D No nic tak už jsi zpět tak nechám POSPILEHO odpočívat v pokoji :D

Alphonse800   5x   Sorry hoši, ale tahle vaše konverzace skončila. Můžete pokračovat na svých nástěnkách nebo někde jinde.Alphonse800alphonse8007485    31.5.2014 20:52 Alphonse800

Sorry hoši, ale tahle vaše konverzace skončila. Můžete pokračovat na svých nástěnkách nebo někde jinde.

pospile    @CZconnor Řekl jsem snad, že je dobrá? Ne... Řekl jsem, že je lepší než AI ve všech moderních FPSkách.... (Možná vyjma Crysis a HL<A to už ani nelze považovat za moderní>)pospilepospile11396    30.5.2014 12:05 pospile

@CZconnor Řekl jsem snad, že je dobrá? Ne... Řekl jsem, že je lepší než AI ve všech moderních FPSkách.... (Možná vyjma Crysis a HL<A to už ani nelze považovat za moderní>)

CZconnor   1x   pospile:
Ta AI je opravdu špatná ;-) .
CZconnorczconnor20481
    30.5.2014 11:49
CZconnor

pospile:
Ta AI je opravdu špatná ;-) .

pospile    @Alphonse800 Naopak. Jsem velice rád cokoli kritizující fanda. Ať už jde o jakoukoli hru. A ano, souhlasím. Wolf není dokonalá hra. Má pár chybek. Ale ve srovnání s tím co dnes předvádí EA, Activision atd.... . je Wolf světlo na konci hoooodně dlouhého, temného tunelu. Mimochodem, na Steamu je zhruba 88% všech recenzí pozitivních, a na prvních dvou stránkách Steam fóra je jedna jediná výtka a to na FPS.... (A vůbec to není tím, že z chlapíka po pár postech vypadlo, že nemá ani minimální konfiguraci.... . ;-) )pospilepospile11396    30.5.2014 10:15 pospile

@Alphonse800 Naopak. Jsem velice rád cokoli kritizující fanda. Ať už jde o jakoukoli hru. A ano, souhlasím. Wolf není dokonalá hra. Má pár chybek. Ale ve srovnání s tím co dnes předvádí EA, Activision atd.... . je Wolf světlo na konci hoooodně dlouhého, temného tunelu. Mimochodem, na Steamu je zhruba 88% všech recenzí pozitivních, a na prvních dvou stránkách Steam fóra je jedna jediná výtka a to na FPS.... (A vůbec to není tím, že z chlapíka po pár postech vypadlo, že nemá ani minimální konfiguraci.... . ;-) )

Alphonse800    pospile: Očividně si nekritický fanda Wolfensteina OK. Já byl donedávna taky, ale to mi nebrání tuhle hru zkritizovat když k tomu mám důvod. Jinak ti doporučuji podívat se na forum Wolfensteina The New Order na Steamu a uvidíš všechny ty spokojené hráče. Howg.Alphonse800alphonse8007485    30.5.2014 10:08 Alphonse800

pospile: Očividně si nekritický fanda Wolfensteina OK. Já byl donedávna taky, ale to mi nebrání tuhle hru zkritizovat když k tomu mám důvod. Jinak ti doporučuji podívat se na forum Wolfensteina The New Order na Steamu a uvidíš všechny ty spokojené hráče. Howg.

pospile   1x   @Semuel Na houbičkách skutečně nejedu.... . Lehnout si skutečně můžeš doma a pokud to uděláš + vyhodíš veškerou elektroniku z okna, prokážeš tím světu opravdu velkou službu. AI je ve Wolfovi skutečně o několik úrovní víš než v průměrné moderní "FPS".... Částečná možnost stealthu.... . viděl jsi to snad v nějaké jiné moderní "FPS" hře? Já teda ne... Takže už se prosím nevyjadřuj, pokud nemáš jakoukoli konstruktivní poznámku. Tvoje sračk* typu jsi na houbičkách tu nikoho nezajímají.... .
@Alphonse800 Já ti tvůj neberu... Jen tu vyjadřuji svůj názor na ten tvůj, aby zbytečně neovlivňoval ostatní hráče.
@Strec Zajímalo by mě ohlasy kterých hráčů? Třeba ty na MetaCritic jsou silně nadprůměrné: [ odkaz ]
pospilepospile11396
    30.5.2014 09:58
pospile

@Semuel Na houbičkách skutečně nejedu.... . Lehnout si skutečně můžeš doma a pokud to uděláš + vyhodíš veškerou elektroniku z okna, prokážeš tím světu opravdu velkou službu. AI je ve Wolfovi skutečně o několik úrovní víš než v průměrné moderní "FPS".... Částečná možnost stealthu.... . viděl jsi to snad v nějaké jiné moderní "FPS" hře? Já teda ne... Takže už se prosím nevyjadřuj, pokud nemáš jakoukoli konstruktivní poznámku. Tvoje sračk* typu jsi na houbičkách tu nikoho nezajímají.... .
@Alphonse800 Já ti tvůj neberu... Jen tu vyjadřuji svůj názor na ten tvůj, aby zbytečně neovlivňoval ostatní hráče.
@Strec Zajímalo by mě ohlasy kterých hráčů? Třeba ty na MetaCritic jsou silně nadprůměrné: [ odkaz ]

Strec   1x   Nehrál jsem a kupovat budu až maximálně za cenu 500, -. Prostě už před vydáním se mi to jevilo jako průměrná hra, která se potáhne se značkou. Na jednu stranu jsou tam inovativní prvky (i když nic světobornyho... podobny věci byli i v předchozím wolfovi) a na další ty nedostatky... takže z nadpůrměrné hry je to pro mě prostě průměrná střílečka... a ohlasy hráčů mě o tom přesvědčují.Strecstrec4311    30.5.2014 02:42 Strec

Nehrál jsem a kupovat budu až maximálně za cenu 500, -. Prostě už před vydáním se mi to jevilo jako průměrná hra, která se potáhne se značkou. Na jednu stranu jsou tam inovativní prvky (i když nic světobornyho... podobny věci byli i v předchozím wolfovi) a na další ty nedostatky... takže z nadpůrměrné hry je to pro mě prostě průměrná střílečka... a ohlasy hráčů mě o tom přesvědčují.

Alphonse800    pospile: Je to tvůj názor, já ti ho neberu, v článku popisuji ten svůj.Alphonse800alphonse8007485    29.5.2014 19:45 Alphonse800

pospile: Je to tvůj názor, já ti ho neberu, v článku popisuji ten svůj.

Semuel    pospile: No na drogchách jsi, ted jsi to potvrdil. AI si asi upadl na hlavičku ne? ! Ai tam nefunguje natož že by jí ta hra viděla byt z vesmíru. Častečná možnost stealthu je jak v tvém případě častečné IQ, lehnout si mužu doma a nebo v každé taktické hře jestli to bereš ja něco co ukazal Wolf tak možná nežer tolik houbiček!Semuelsemuel7507    29.5.2014 19:13 Semuel

pospile: No na drogchách jsi, ted jsi to potvrdil. AI si asi upadl na hlavičku ne? ! Ai tam nefunguje natož že by jí ta hra viděla byt z vesmíru. Častečná možnost stealthu je jak v tvém případě častečné IQ, lehnout si mužu doma a nebo v každé taktické hře jestli to bereš ja něco co ukazal Wolf tak možná nežer tolik houbiček!

pospile    @Semuel @Alphonse800 Vážně? A co vyklánění? A co možnost lehnout si a neplazit se? Co lékárničky? Co mnohem lepší AI? Co alespoň částečná možnost stealthu (neříkám, že je vždy funkční) ? Pěkně provedené BOSS fighty? Sbírání armoru? Sbírání munice? Na drogách je tu zjevně pouze Semuel. A ten soundtrack! Za mě 10/10... A že to má 50 GB? WHO CARES! Wolf je pro mě zatím hrou roku, a FPS hrou posledních 5ti let.pospilepospile11396    29.5.2014 18:19 pospile

@Semuel @Alphonse800 Vážně? A co vyklánění? A co možnost lehnout si a neplazit se? Co lékárničky? Co mnohem lepší AI? Co alespoň částečná možnost stealthu (neříkám, že je vždy funkční) ? Pěkně provedené BOSS fighty? Sbírání armoru? Sbírání munice? Na drogách je tu zjevně pouze Semuel. A ten soundtrack! Za mě 10/10... A že to má 50 GB? WHO CARES! Wolf je pro mě zatím hrou roku, a FPS hrou posledních 5ti let.

FireWolf   4x   Musím říct, že i když jsem byl naprosto nadšený z nového Wolfa a dal mu na Steamu hodnocení 9/10, tak s tvýma výtkama částečně souhlasím. Každý máme sice jiný pohled na věc, ale poukázal jsi na hlavní zápory hry. AI, (ne) optimalizace, 50 giga dat a ty skoky v příběhu mě tam taky celkem štvaly (no, spíš sraly) . Když ale člověk odhlédne od těchto chyb, tak najde hru, která má příběh (je to sakra FPS, takže tam se něco jako příběh jen tak nevidí) , navíc celkem originální námět, výbornou atmosféru, soundtrack (mám cd s pár písničkama a je to super) a další věci (sbírání předmětů, dvě časové linie, volba mezi stealth/rambo postupem, hromada zbraní, hromada lokací (Iron Sky! :D) , systém perků, různí nepřátelé, 4 bonusové obtížnosti a ten pocit ze střelby! ) . Jen jsi zapomněl napsat ještě jeden zápor a to, že občas prostě musíš projít nějakou lokaci rambo stylem, což mě dost vadilo. Jinak samozřejmě, že hra nesahá ani po kotníky RtCW, ale zdařile zadupává do země FPS posledních let (minimálně já to tak vidím a když neberu v potaz Bioshock Infinite) . Ale respektuju tvůj názor a je dobře, že každý má svůj vlastní názor na hru a nenechá se strhnout davem :thumbup:FireWolffirewolf28784    29.5.2014 17:44 FireWolf

Musím říct, že i když jsem byl naprosto nadšený z nového Wolfa a dal mu na Steamu hodnocení 9/10, tak s tvýma výtkama částečně souhlasím. Každý máme sice jiný pohled na věc, ale poukázal jsi na hlavní zápory hry. AI, (ne) optimalizace, 50 giga dat a ty skoky v příběhu mě tam taky celkem štvaly (no, spíš sraly) . Když ale člověk odhlédne od těchto chyb, tak najde hru, která má příběh (je to sakra FPS, takže tam se něco jako příběh jen tak nevidí) , navíc celkem originální námět, výbornou atmosféru, soundtrack (mám cd s pár písničkama a je to super) a další věci (sbírání předmětů, dvě časové linie, volba mezi stealth/rambo postupem, hromada zbraní, hromada lokací (Iron Sky! :D) , systém perků, různí nepřátelé, 4 bonusové obtížnosti a ten pocit ze střelby! ) . Jen jsi zapomněl napsat ještě jeden zápor a to, že občas prostě musíš projít nějakou lokaci rambo stylem, což mě dost vadilo. Jinak samozřejmě, že hra nesahá ani po kotníky RtCW, ale zdařile zadupává do země FPS posledních let (minimálně já to tak vidím a když neberu v potaz Bioshock Infinite) . Ale respektuju tvůj názor a je dobře, že každý má svůj vlastní názor na hru a nenechá se strhnout davem :thumbup:

Alphonse800   2x   Pospile: Nevím proč bych nemohl srovnávat s moderními FPS. Kromě systému lékárniček, hra nějak výrazně nevybočuje.Alphonse800alphonse8007485    29.5.2014 14:09 Alphonse800

Pospile: Nevím proč bych nemohl srovnávat s moderními FPS. Kromě systému lékárniček, hra nějak výrazně nevybočuje.

Semuel   1x    pospile: "Srovnávat tuhle hru s jakoukoli moderní "FPS" hrou dneška je kacířství! " Co je tohle za nesmyslnou větu? Bud jsi na drogách nebo si nevidíš do úst. To že hra se odehrává v jiné době zní nedělá nemoderní hru ta hra vyšla v moderní době (Současnosti) .... Taže srovnání s moderním FPS je na místě.Semuelsemuel7507    29.5.2014 13:29 Semuel

pospile: "Srovnávat tuhle hru s jakoukoli moderní "FPS" hrou dneška je kacířství! " Co je tohle za nesmyslnou větu? Bud jsi na drogách nebo si nevidíš do úst. To že hra se odehrává v jiné době zní nedělá nemoderní hru ta hra vyšla v moderní době (Současnosti) .... Taže srovnání s moderním FPS je na místě.

pospile   3x   Nesouhlasím. Srovnávat tuhle hru s jakoukoli moderní "FPS" hrou dneška je kacířství! Hrál jsem jak PC tak PS4 verzi hry. A hra na PC (max. detaily) vypadá a jede nesrovnatelně lépe než na "NEXT-GEN". Zároveň je gameplay přesně to co jsem očekával. A dokonce je mnohem lepší než u starých Wolfů. (SPOILER//) Příkladem budiž easter egg ve vaší základně v posteli v posledním patře. (\SPOILER)pospilepospile11396    29.5.2014 13:04 pospile

Nesouhlasím. Srovnávat tuhle hru s jakoukoli moderní "FPS" hrou dneška je kacířství! Hrál jsem jak PC tak PS4 verzi hry. A hra na PC (max. detaily) vypadá a jede nesrovnatelně lépe než na "NEXT-GEN". Zároveň je gameplay přesně to co jsem očekával. A dokonce je mnohem lepší než u starých Wolfů. (SPOILER//) Příkladem budiž easter egg ve vaší základně v posteli v posledním patře. (\SPOILER)

HALF-LIFEBLAZEN   3x   Na Wolfensteina jsem se těšil ale je to dost škoda zmrvené optimalizace kvůli které je mi hra na mojí sestavu doslova odepřena a to mi Bioshock Infinite jel na střední naprosto v pohodě a vypadal mnohem lépe, inu ID Soft kleslo ke dnu od dob co zdědilo bugy od Bethesdy a je to škoda, každopádně výborný článek.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    29.5.2014 12:06 HALF-LIFEBLAZEN

Na Wolfensteina jsem se těšil ale je to dost škoda zmrvené optimalizace kvůli které je mi hra na mojí sestavu doslova odepřena a to mi Bioshock Infinite jel na střední naprosto v pohodě a vypadal mnohem lépe, inu ID Soft kleslo ke dnu od dob co zdědilo bugy od Bethesdy a je to škoda, každopádně výborný článek.

Semuel   1x   Pěkný článek, už jen proto že jsem trpěl s tebou při hraní prostřednictvím Skype velký souhlas. Je škoda PC verze hry.Semuelsemuel7507    29.5.2014 12:06 Semuel

Pěkný článek, už jen proto že jsem trpěl s tebou při hraní prostřednictvím Skype velký souhlas. Je škoda PC verze hry.

O autorovi blogu

Alphonse800
Alphonse800
Muž, 26 let, Jesenice (Praha)

↑↑Mám zde svůj blog na Zing.cz - NAVŠTIVTE↑↑

Najdete mě na Steamu:

Najdete mě též na PSN:

Moje PC sestava:

MB   → MSI P55-GD65 socket 1156
GPU → NVIDIA GTX 680 Twin Frozr II 2GB

CPU → Intel Core-i5 750 2.8 GHz přetaktováné 3.6GHz
RAM → 8 GB DDR3 1600 MHz
HDD → OCZ Vertex 3 - 120GB pro OS
Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB pro data
Zdroj → Enermax PRO 82+ 625W
Monitor  → Dell UltraSharp U2412M - LED monitor 24"

Založit herní BLOG